Standardy ochrony małoletnich w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej
/wersja skrócona/
Najważniejsze informacje dla małoletnich.
Małoletni (dziecko) – to każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
Dobro osób małoletnich jest naczelną wartością, którą kieruje się MOSiR prowadząc działalność związaną z rekreacją i sportem oraz rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich, co oznacza, że:
- Każda osoba małoletnia winna być traktowana z należnym jej szacunkiem oraz poszanowaniem jej godności.
- Niedopuszczalne jest krzywdzenie małoletniego, w tym w szczególności stosowanie wobec niego przemocy w jakiejkolwiek formie.
- Personel winien reagować w sytuacji krzywdzenia małoletniego lub zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że dochodzi do krzywdzenia małoletniego.
Jesteś osobą małoletnią?
Oto najważniejsze zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a naszym personelem obowiązujące w MOSiR.
- Personel winien kształtować relacje z małoletnimi na zasadach obiektywizmu, sprawiedliwości, bezinteresowności i szacunku w traktowaniu każdego małoletniego bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność bądź niepełnosprawność, status społeczny, narodowość, rasę, pochodzenie, czy wyznanie.
- Personel winien utrzymywać profesjonalne relacje z małoletnimi.
- Personel winien unikać sytuacji, w których członek personelu pozostaje sam na sam z małoletnim w pomieszczeniach nieobjętych monitoringiem chyba, że jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami, w szczególności zagrożeniem zdrowia lub życia małoletniego.
- Członkom personelu nie wolno wykorzystywać wobec małoletnich władzy lub przewagi fizycznej lub wzbudzać w małoletnich poczucia zagrożenia (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
- Członkom personelu w relacjach z małoletnimi lub w ich obecności, nie wolno zachowywać się w sposób niestosowny, np.: używać wulgarnych słów, gestów, żartów, czynić obraźliwe uwagi, nawiązywać w wypowiedziach czy zachowaniach do aktywności lub atrakcyjności seksualnej.
- Członkom personelu nie wolno nawiązywać z małoletnimi jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, ani składać propozycji o takim charakterze. Zabronione jest także wyrażanie seksualnych komentarzy, żartów, gestów, flirtów ani też udostępniać treści erotycznych lub pornograficznych bez względu na formę.
- Członkom personelu nie wolno proponować małoletnim lub zachęcać ich do używania alkoholu, napojów energetycznych, wyrobów tytoniowych, e-papierosów, substancji psychoaktywnych i innych nielegalnych substancji, w tym dopingu (zwiększania sprawności organizmu za pomocą niedozwolonych środków farmakologicznych).
- Członkom personelu nie wolno zapraszać małoletnich do swojego miejsca zamieszkania/pobytu ani spotykać się z małoletnimi poza godzinami pracy. Dotyczy to także kontaktów z małoletnimi przez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
- Jeżeli zachodzi taka konieczność, odpowiednią formą komunikacji członka personelu z małoletnim lub opiekunem małoletniego są kanały służbowe (służbowy e-mail, służbowy telefon).
- Komunikacja werbalna z małoletnim powinna być pozbawiona akcentów wrogich, wulgarnych, agresywnych, złośliwie ironicznych. Komunikacja nie może:
- wzbudzać w małoletnim poczucie zagrożenia (np.: groźby, wyzwiska, krzyk),
- poniżać i niszczyć poczucie wartości małoletniego (np.: wyzwiska, krzyk, negatywne ocenianie, reakcja nieadekwatna do sytuacji, wzbudzanie poczucia winy, negowanie uczuć), upokarzać (publiczne wyszydzanie, ośmieszanie), naruszać społecznie przyjętych granic (niezachowywanie odpowiedniego dystansu, obcesowość, podteksty o charakterze erotycznym).
- Fizyczny kontakt personelu z małoletnimi oparty jest na poszanowaniu intymności i godności, musi być uzasadniony okolicznościami oraz nigdy nie może prowadzić do krzywdzenia małoletnich. Przykładowe formy dozwolonego kontaktu to:
- kontakty wymagane podczas zajęć sportowo-rekreacyjnych (pokazanie prawidłowego układu ciała w trakcie ćwiczeń, nauka sportów kontaktowych),
- stanowcze interwencje wychowawcze prowadzone w bezpośrednim kontakcie fizycznym są dopuszczalne w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia małoletniego,
- działania z zakresu pomocy przedmedycznej (działania ratunkowe związane z udzieleniem pierwszej pomocy),
- działania spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (pożar, intensywne zjawiska atmosferyczne, niebezpieczne zachowania osób trzecich itp.).
- W każdym przypadku personel winien unikać innych niż niezbędne fizycznych kontaktów z małoletnimi.
- W fizycznych kontaktach personelu z małoletnimi zabronione jest:
- popychanie, uderzanie, szarpanie, wykręcanie kończyn, kopanie, duszenie lub naruszanie integralności fizycznej małoletniego w inny sposób,
- dotykanie małoletniego w sposób, który w powszechnym uznaniu może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
- łaskotanie, pozorowanie walki z małoletnim czy prowadzenie brutalnych zabaw fizycznych.
- Fizyczny kontakt z małoletnimi nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z realizacji władzy nad małoletnim.
Zgłoszenie krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego.
W przypadku krzywdzenia małoletniego lub podejrzenia takiego krzywdzenia, każda osoba będąca świadkiem krzywdzenia lub mająca podejrzenie krzywdzenia, w tym osoba małoletnia, ma obowiązek zgłosić tę okoliczność Dyrektorowi, a w przypadkach wymagających natychmiastowej reakcji – najbliższemu członkowi personelu.
Pełna treść Standardów znajduje się w załącznikach na dole strony.